Świadkiem zmieniającej się historii Skolwina jest najstarszy zabytek dzielnicy - kościół pw. Chrystusa Króla, który został wybudowany w drugiej połowie XV w. na miejscu dawnej świątyni. Pod koniec XVI w. wyburzono zachodnią ścianę obiektu i dobudowano w jej miejscu wieżę. Konstrukcja świątyni przetrwała do czasu Wojny Trzydziestoletniej kiedy to uległa ona częściowemu zniszczeniu. Jej odbudowę zakończono w roku 1689 czego pamiątką jest data umieszczona na belce nowego stropu. W latach 30. XX w. wschodnią flankę kościoła wzbogacono o kotłownię i zakrystię, do której prowadziło wybite w południowym narożniku przejście. W latach 1975-1977 z inicjatywy księdza Henryka Świerkowskiego w miejscu stawu przykościelnego urządzono zieleniec obejmujący ponad 350 naszadzeń drzew oraz blisko 500 krzewów. Po 1993 roku w miejscu istniejacej wczesniej kruchty południowej wybudowano zakrystię. Decyzją Rady Miasta Szczecina z dnia 10 lutego 2014 teren przykościelny nazwano oficjalnie "placem ks. Henryka Świerkowskiego".

Kościół w Skolwinie (lata 1910-1925) - źródło: fotopolska.eu

Nieco młodszym kompleksem związanym nierozłącznie z historią Skolwina są posadowione na palach zabudowania Fabryki Papieru "Szczecin Skolwin", zwanych dawniej Zakładem Celulozowo-Papierniczym (Feldmühle, Papier- Und Zellstoffwerke. Scholwin bei. Stettin). W czasach świetności zakład dysponował własnym kanałem oraz nabrzeżem wyposażonym w mosty przeładunkowe i dźwigi portowe, a także własną bocznicą kolejową obsługiwaną przez kilkanaście lokomotyw różnego typu.

Wspomnieniem minionego czasu jest urokliwy mostek położony nad Przęsocińską Strugą w Mścięścińskim Lesie, w sąsiedztwie którego funkcjonował młyn wodny zwany Komarzym (Mücken Mühle). Obok zabudowań gospodarstwa rolnego, nad brzegami stawu istniejacego w tym miejscu w latach 30. XX w. powstała restauracja oferująca wypoczynek dla miejscowej ludności.  Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty dawnej budowli.

Wartymi uwagi są również bunkry zlokalizowane w przedłużeniu ulicy Głębokiej. Stanowią one pozostałość baterii przeciwlotniczej zwanej Gross Batterie, obejmującej stanowiska dział przeciwlotniczych 88 mm, jednej z największych w okolicy. Zachowane bunkry to w istocie magazyny, które służyły do przechowywania amunicji oraz jako schrony dla załogi.

Bunkry przy ulicy Głębokiej